WNP: Pesa i Newag zmieniają polski przemysł

WNP: Pesa i Newag zmieniają polski przemysł

12 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Producenci taboru kolejowego zostali wczoraj wyróżnieni tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł”, przyznawanym już po raz trzynasty przez redakcję miesięcznika Nowy Przemysł. Wśród laureatów znalazł się też m.in. BCT Gdynia.

WNP: Pesa i Newag zmieniają polski przemysł
Fot. wnpTV

Galę rozdania nagród zaszczycił swoją obecnością wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Obok tradycyjnych dziedzin gospodarki, jak hutnictwo czy kolej, widzimy także tych, którzy nie tylko zmieniają polski przemysł, ale zmieniają naszą rzeczywistość poprzez nowe technologie – stwierdził wicepremier.

Czas na sukces za granicą

Wyróżnienie w kategorii „spektakularny sukces rynkowy w branży kolejowej” odebrały dwie spółki: Pesa oraz Newag.

- Sukces, który został dziś przypieczętowany nagrodą, to zasługa załogi i konsekwencji w działaniu w ciągu ostatnich 10 lat – mówił Ireneusz Sitarski, przewodniczący rady nadzorczej PESA Bydgoszcz. 

Przedstawiciel bydgoskiego producenta dodał również, że teraz nadszedł czas powstawania nowych pojazdów i poszerzania kręgu ich odbiorców, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Podkreślił, że ukoronowaniem tych działań jest rekordowe w historii zamówienie dla Deutsche Bahn Regio na 1,3 mld euro (umowa została podpisana podczas międzynarodowych targów kolejowych InnoTrans 2012).

Nowe zamiast remontów

Zbigniew Konieczek, prezes zarządu nowosądeckiego Newagu, przypomniał, że rewolucyjne zmiany w firmie rozpoczęły się w 2003 roku po przejęciu jej przez Zbigniewa Jakubasa.

- Tak naprawę dopiero wtedy rozpoczęła się zmiana: strategii firmy, filozofii podejścia do biznesu i jej mentalności – tłumaczył Zbigniew Konieczek. - To wtedy podjęliśmy decyzję, że trzeba skończyć z remontami, a zająć się modernizacjami i budową nowego taboru.

Prezes Newagu dodał, że efektem tych zmian jest produkcja elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych, lokomotyw spalinowych i elektrycznych. Spółka rozpoczęła również produkcję tramwaju, a wspólnie z Siemensem buduje pociąg Inspiro dla Metra Warszawskiego. 

Odważne inwestycje

Wyróżnienie za uruchomienie śmiałego programu inwestycyjnego w sektorze transportowym otrzymał Bałtycki Terminal Kontenerowy z Gdyni.

Prezes BCT Gdynia Krzysztof Szymborski podkreślił, że terminal jest nowoczesną firmą i generuje zyski, które cieszą właściciela. Dodał również, że spółka jest niekwestionowanym w Polsce liderem, jeśli chodzi o przeładunki kontenerów na kolej oraz ważnym portem na szlaku korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.