Fundusze dławią kryzys, zyskuje kolej

Fundusze dławią kryzys, zyskuje kolej

20 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Unijna polityka spójności pomaga w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego – tak wynika ze sprawozdania strategicznego Komisji Europejskiej, dotyczącego lat 2007-2013. W jej ramach realizowano projekty związane z dostępem do szerokopasmowego internetu czy budową połączeń kolejowych.

Fundusze dławią kryzys, zyskuje kolej
Fot. Adam Brzozowski

Choć do terminu zakończenia programów (upływającego w 2015 r.) pozostały cztery lata, już widoczne są postępy i poprawa sytuacji wielu obywateli za sprawą inwestycji prowadzonych ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego, Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Wśród efektów inwestycji w całej UE Komisja wymienia wybudowanie 334 km linii kolejowych w ramach Europejskich Korytarzy Transportowych TEN-T. 

- Sprawozdanie to daje nam cenne spojrzenie na politykę, która pozwala na realizację większości zasadniczych celów UE oraz na inwestowanie we wzrost, gdy jest on najbardziej potrzebny – mówi Johannes Hahn, komisarz ds. polityki regionalnej. -Udzielamy wsparcia nowym innowacyjnym przedsiębiorstwom oraz tworzymy dobrej jakości i trwałe miejsca pracy na przyszłość, w odległych regionach zapewniamy szerokopasmowy dostęp do internetu, próbujemy zaradzić zjawisku „drenażu mózgów” i tworzymy niezbędne połączenia komunikacyjne, które zwiększają konkurencyjność regionów. Polityka ta dowiodła, że jest bardzo elastyczna i potrafi reagować na kryzys oraz dostosowywać się do zmieniających się potrzeb ludzi i ich społeczności.

W sprawozdaniu strategicznym omówiono postępy poszczególnych państw w osiąganiu celów UE zgodnie z celami wyznaczonymi w strategii „Europa 2020”. Zachęca się w nim państwa członkowskie do tego, by mierzyły postępy w kluczowych sektorach strategicznych takich jak badania naukowe i innowacje, kolej, energia, budowanie zdolności, zrównoważony transport miejski, tworzenie miejsc pracy i szkolenia.

Inwestycje przewidziane w polityce spójności na lata 2007−2013 UE w ramach jej trzech funduszy – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Funduszu Spójności – sięgają 347 miliardów euro w 27 państwach członkowskich. Kwota ta stanowi 35 proc. całego budżetu UE na ten sam okres (975 miliardów euro).

W Polsce umowy podpisane do końca 2011 r. pomogły zmodernizować ok. 376 km tras kolejowych. Pomimo wielu zastrzeżeń Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podkreśla, że do końca tego roku powinno być w Polsce 1786 km linii kolejowych dostosowanych do prędkości 160 km/h i wyższej.