Niemieckie media dziwią się orzeczeniu TS

Niemieckie media dziwią się orzeczeniu TS

28 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziennikarze „Deutsche Welle” wybrali z niemieckiej prasy artykuły przedstawiające opinie na temat orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie odszkodowań dla pasażerów za opóźnienia pociągów. Orzeczenie wydaje się sprzeczne z przepisami UE.

Niemieckie media dziwią się orzeczeniu TS
Fot. Rafał Wilgusiak

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł niedawno, że pasażerom kolei musi przysługiwać prawo do zwrotu części wartości biletu, jeśli pociąg znacząco się spóźnił z powodu wystąpienia tzw. siły wyższej jak trudne warunki atmosferyczne. Niemieckie gazety krytykują to orzeczenie, twierdząc, m.in., że dyskryminuje kolej w stosunku do transportu drogowego i lotniczego i narazi kolejarzy na straty.

DW cytuje m.in. artykuł z dziennika „Westfälische Nachrichten”, w którym czytamy, że  winę za orzeczenie Trybunału ponosi rozporządzenie unijne w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego, w którym nie przewiduje się działania „siły wyższej”.  Werdykt z Luksemburga należy traktować jako ostrzeżenie przeciwko zagmatwanemu ustawodawstwu unijnemu, na podstawie którego sędziowie wydali dwa całkowicie sprzeczne ze sobą orzeczenia.

Z kolei „Berliner Zeitung”, jest zdania, że kolej zostanie uderzona po kieszeni, gdy zatrzyma pociąg z powodu podmytych torów, co mogłyby zagrozić bezpieczeństwu pasażerów. Zaś np. linie lotnicze mogą dalej, bez konsekwencji uzasadniać opóźnienia siłą wyższą. „To wszystko jakoś nie trzyma się kupy” - czytamy w gazecie.

Więcej cytatów z gazet na stronie "Deutsche Welle"