PKP Energetyka wyemituje obligacje

PKP Energetyka wyemituje obligacje

17 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Energetyka podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz ING Bankiem Śląskim na emisję obligacji o wartości 500 mln zł. Środki pozyskane w wyniku emisji zostaną przeznaczone na finansowanie programu modernizacji układów zasilania sieci trakcyjnej, co umożliwi poruszanie się pociągów z większą prędkością.

PKP Energetyka wyemituje obligacje
Fot. PKP Energetyka

Emisja obligacji przez PKP Energetyka jest jednym z elementów umożliwiających realizację przez spółkę programu modernizacji układów zasilania sieci trakcyjnej.

Celem tego programu jest poprawa parametrów jakościowych zasilania w energię elektryczną sieci trakcyjnej. Inwestycje modernizacyjne w ramach projektu rozpoczęły się w 2012 r., a planowany termin ich ukończenia przypada na rok 2015. Wartość całego programu inwestycyjnego wynosi ponad 1 mld złotych. Emisja obligacji w pełni zaspokaja potrzeby PKP Energetyka w zakresie zewnętrznego finansowania tej inwestycji. Pozostałą kwotę spółka zamierza sfinansować ze środków pozyskanych w ramach prowadzenia działalności biznesowej.

Emisja obligacji PKP Energetyka ma charakter niepubliczny, a jej całość została objęta przez banki BGK oraz ING. Termin zapadalności obligacji przypada na 15 grudnia 2020 r.

- Emisja obligacji zapewnia bezpieczne i stabilne finansowanie kluczowego programu inwestycyjnego spółki, jakim jest modernizacja układów zasilania sieci trakcyjnej – powiedziała Marta Towpik, członek zarządu, dyrektor ekonomiczno-finansowy PKP Energetyka. - Warunki, na jakich odbywa się ta emisja świadczą o tym, że PKP Energetyka jest dobrze postrzegana przez instytucje finansowe i cieszy się ich zaufaniem – dodaje. 

Modernizacja układów zasilania sieci trakcyjnej to bardzo ważny element szerszego programu inwestycyjnego w infrastrukturę kolejową, służący  przystosowaniu linii kolejowych do zwiększonej prędkości pociągów. 

Docelowo program zakłada, że w 2015 r. linie kolejowe, po których jeździć będą m.in. pociągi Pendolino, zostaną w pełni przystosowane do ich wymogów w zakresie poboru mocy. Realizacja programu inwestycyjnego oznaczać będzie istotną zmianę jakościową na kolei, która powinna przełożyć się na komfort i zadowolenie pasażerów.

- Jesteśmy świadomi znaczenia naszych prac dla końcowego sukcesu całego programu unowocześnienia polskich kolei – powiedział Tadeusz Skobel, prezes zarządu PKP Energetyka. - Czujemy się odpowiedzialni nie tylko wobec naszych  klientów czyli PKP Polskie Linie Kolejowe i przewoźników kolejowych, ale przede wszystkim pasażerów, którzy w pierwszej kolejności skorzystają na zmianach jakościowych w infrastrukturze kolejowej – dodaje.