PIP: maszyniści pracują ponad normę

PIP: maszyniści pracują ponad normę

24 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

U prawie wszystkich przewoźników kolejowych maszyniści pracowali w wymiarze wyższym niż wynikało to z obowiązujących przepisów, jak również, że za część tej pracy nie otrzymali należnego wynagrodzenia – to jeden z wniosków płynących z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy u 68 spółek z całej Polski.

PIP: maszyniści pracują ponad normę
Fot. Dominik Skudlarski

W ubiegłym tygodniu w Sejmie członkowie Rady Ochrony Pracy zapoznali się z wynikami kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w 2012 r.

Niewłaściwe zabezpiecznie

Przedstawiając opracowanie, zastępca głównego inspektora pracy Leszek Zając poinformował, że w roku bieżącym Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrole w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także instrukcji kolejowych w 93 zakładach wykonujących roboty torowe.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło braku lub niewłaściwego sposobu zabezpieczenia i oznakowania miejsca robót, przygotowania pracowników do bezpiecznego wykonywania pracy (instruktaże stanowiskowe), a także braku koordynacji robót w sytuacji wykonywania ich na jednym odcinku przez kilku wykonawców. Głównymi przyczynami uchybień były: brak nadzoru nad wykonywanymi pracami oraz niedoświadczenie wykonawców w prowadzeniu prac na terenach kolejowych.

Praca w wyższym wymiarze

W zakresie czasu pracy maszynistów PIP objęła w obecnym roku kontrolami 68 przewoźników z całej Polski, którzy zatrudniali maszynistów na podstawie umów o pracę. Ujawniono istnienie uchybień w kontrolowanym zakresie u prawie wszystkich przewoźników.

Zaniepokojenie budziła zwłaszcza skala naruszeń dotyczących zapewnienia dobowego i tygodniowego odpoczynku, jak również problemy z realizacją innych uprawnień związanych z zapewnieniem pracownikom czasu wolnego w odpowiednim wymiarze i terminie czy rekompensowaniem pracy w godzinach nadliczbowych. Uchybienia te wskazują, że maszyniści pracowali w wymiarze wyższym niż wynikało to z obowiązujących przepisów, jak również, że za część tej pracy nie otrzymali należnego wynagrodzenia.

Inspektorzy pracy skierowali do pracodawców przewidziane ustawą o PIP wystąpienia o usunięcie stwierdzonych uchybień. Na sprawców wykroczeń nałożono grzywny w drodze mandatów karnych.