Elektroporcelana Ciechów z certyfikatem Instytutu Kolejnictwa

Elektroporcelana Ciechów z certyfikatem Instytutu Kolejnictwa

10 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Należąca do grupy Radpol fabryka Elektroporcelana Ciechów, jeden z najważniejszych w Polsce producentów porcelany elektrotechnicznej, pomyślnie przeszła kontrolę jakości przeprowadzoną przez Instytut Kolejnictwa.

Elektroporcelana Ciechów z certyfikatem Instytutu Kolejnictwa
Fot. PKP Energetyka

W wyniku audytu przedłużona została ważność certyfikatu zgodności nr CZ IK - 54/2012 dla izolatorów  trakcyjnych liniowych 3 kV typu LT40  z wymaganiami norm PN-87/E-91112 i PN-EN 60383-1:2005. Elektroporcelana Ciechów spełnia normy jakościowe w kolejnictwie niezmiennie od 2002 roku, a wydany ostatnio certyfikat będzie obowiązywał przez kolejne cztery lata. Odbiorcami produkowanych przez Elektroporcelanę Ciechów izolatorów trakcyjnych są oddziały PKP Energetyka.

- Branża kolejowa stawia wysokie wymagania jakościowe wobec wyrobów, które mogą być dopuszczone do stosowania przy budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej. Cieszy nas, że znajdujące się w ofercie Elektroporcelany Ciechów izolatory trakcyjne liniowe ponownie przeszły pomyślnie kontrolę Instytutu Kolejnictwa i związaną z nią recertyfikację umożliwiającą sprzedaż produktów dedykowanych kolejnictwu - mówi Krzysztof Pióro, prezes zarządu grupy Radpol. - Posiadany przez nas certyfikat to swoista gwarancja, zapewniająca odbiorcom wysoką jakość naszych wyrobów, także pod względem bezpieczeństwa ich użytkowników, co jest niezmiernie ważne w przypadku transportu kolejowego.

Podczas audytu w fabryce Elektroporcelana Ciechów Instytut Kolejnictwa sprawdził funkcjonowanie systemu zarządzania jakością według wymagań normy PN-EN-ISO 9001:2009 w zakresie produkcji izolatorów liniowych ceramicznych typu LT 40 w obszarach mających istotny wpływ na jakość gotowego wyrobu. Skontrolowano m.in. organizację zakładu, dokumentację systemu zarządzania jakością, kwalifikacje, obowiązki i uprawnienia personelu oraz proces produkcji i badań.

Weryfikacji podlegały również kwestie zakupów środków do produkcji, przechowywania, pakowania, etykietowania, zabezpieczania i dostarczania wyrobu, postępowania z wyrobem niezgodnym, reklamacjami, a także działania naprawcze i zapobiegawcze. Specjaliści z Instytutu Kolejnictwa zapoznali się z procesem produkcji izolatorów LT40, a także wzięli udział w badaniach technologicznych i końcowych. Kontrolerzy ocenili zgodność wytwarzanych izolatorów trakcyjnych z normami: PN-EN 45011: 2000, PN-EN-ISO 9001: 2009, PN-87/E-91112, PN-EN 60383-1:2005, a także z procedurą PO-Q-02 „Kontrola warunków organizacyjno-technicznych” i zapisami umowy o warunkach stosowania certyfikatu i zasadach jego nadzoru.