51. Kolejarski Sejmik zakończony!

51. Kolejarski Sejmik zakończony!

20 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Podsumowanie działalności w 2013 r. i włączenie nowych dyscyplin sportowych do kolejarskiej klasyfikacji, jak również współpraca z kolegami z Białorusi oraz wprowadzenie nowej formy współzawodnictwa na 10 najlepszych sportowców roku w kategorii kobiet i mężczyzn – to główne tematy 51 narady szkoleniowo-programowej organizatorów sportu, turystyki i kultury kolejarzy.

51. Kolejarski Sejmik zakończony!
Fot. Lech Sipko

Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” (SKSTiK) w Warszawie i Kolejowe Towarzystwo Kultury w Krakowie. Odbyło się ono w Domu Kultury Kolejarza przy ul. Filipa 6 w Krakowie. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia uczestników powitał prezes Jerzy Szarmach. Działalność Komisji Sportu w 2013 r. podsumował Ryszard Frańczuk, szef Międzyzakładowej Rady (MR) SKSTiK w Lublinie i jednocześnie członek Komisji Sportu Stowarzyszenia.

Triumf IZ Szczecin

W ubiegłorocznej rywalizacji sportowej o Puchar Prezesa Związku Pracodawców Kolejowych (ZPK) w 15 dyscyplinach punktami podzieliło się 47 zakładów pracy.

W klasyfikacji generalnej triumfował Zakład Linii Kolejowych (IZ) w Szczecinie (397 pkt.) przed PKP Cargo (CT) Poznań (278 pkt.) i IZ Zielona Góra (261 pkt.). Dalsze miejsca zajęli: 4. IZ Olsztyn, 5. IZ Bydgoszcz, 6. PR Bydgoszcz, 7. PKP Cargo (CT) Wrocław, 8. EZ Szczecin.
W klasyfikacji generalnej spółek zwyciężyły PKP Polskie Linie Kolejowe (1805 pkt.), przed PKP Cargo (960.5 pkt.) i PKP Energetyką (330 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Międzyzakładowych Rad KSTiK zwyciężyła MR Gdańsk (821 pkt.), przed MR Szczecinem (699 pkt.) i MR Poznań (635 pkt.). Tabelę zamyka region o największych możliwościach sportu pracowniczego (10-ciokrotni mistrzowie Polski) – MR Katowice (204 pkt.!).

Mistrzowie konkurencji 

Drużynowymi mistrzami w poszczególnych konkurencjach zostały: IZ Nowy Sącz – narciarstwo alpejskie, IZ Zielona Góra – halowa piłka nożna i piłka nożna OLDBOY, IZ Szczecin – badminton i bowling, IC Południowy – wędkarstwo spławikowe, EZ Szczecin – lekkoatletyka K i M, PR Bydgoszcz – biegi przełajowe, IZ Olsztyn – strzelectwo kulowe i strzelectwo pneumatyczne, CT Poznań – wędkarstwo morskie i kręgle klasyczne, Koleje Mazowieckie (KM) – tenis stołowy, EZ Katowice – szachy, CT Szczecin – brydż sportowy.

W trakcie realizacji Kalendarza Imprez Sportowych nie odbyły się – z powodu braku zgłoszeń – mistrzostwa Polski w biegach narciarskich, piłce siatkowej mężczyzn, żeglarstwie i piłce nożnej (6-osobowej).

Komisja Sportu opracowała również Kalendarz Imprez Sportowych na 2014 r. oraz zdecydowała o rezygnacji z organizacji mistrzostw Polski Kolejarzy w trzech dyscyplinach: piłce siatkowej, żeglarstwie i piłce nożnej OLDBOY. Wprowadziła w to miejsce turniej w warcabach i współzawodnictwo na 10 najlepszych sportowców i sportsmenek.

Turystyka kwalifikowana i powszechna

Z zaplanowanych w Kalendarzu Imprez Sportowych na 2013 r. 23 imprez zorganizowano 19 – 16 ogólnopolskich i 3 środowiskowe). Liczba uczestników wszystkich imprez turystyki kwalifikowanej w 2013 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym zmniejszyła się.

Na podstawie sprawozdań rajdów stwierdzono, że w 2013 r. najlepszymi imprezami były najstarszy, bo już 57. Ogólnopolski Rajd Górski im. Minasiewicza (rajd wielodyscyplinowy) i 43. Wiosna na Groniach (rajd pieszy górski).

Wiodącymi Radami w zakresie organizacji turystyki powszechnej są: Koło PTTK nr 93 im. Dr Mieczysława Orłowicza przy Centrali PKP S.A. MR Warszawa (Teresa Gołębiowska), Koło PTTK Ślęzanie MR Wrocław (Marek Kublik i Jolanta Malik) i Koło PTTK Sasanka MR Katowice (Julian Hanusiak i Marek Siwek).

Brak imprez na orientację

Turystyka zagraniczna jest organizowana głównie przez zakłady pracy. Są to przede wszystkim wycieczki autokarowe.

– Niestety w ubiegłym roku nie przeprowadzono żadnej samodzielnej imprezy na orientację – z żalem stwierdził szef Komisji Turystyki Dariusz Świercz. Program działania na 2014 r. zakłada wypracowanie nowych form współpracy w ramach SKSTiK, propagowanie imprez turystycznych na stronie internetowej Stowarzyszenia, dążenie do integracji środowiska turystycznego kolejarzy. –Komisja dziękuje dyrektorom zakładów pracy i związków zawodowych za pomoc w realizowaniu tak bardzo potrzebnej nam wszystkim turystyki – podsumował Dariusz Świercz.

Artyści górą!

Najważniejszą i jednocześnie sztandarową imprezą kulturalną w 2013 r. były XI Ogólnopolskie Prezentacje Artystów Amatorów Kolejarzy. W tym roku odbędą się one 9-11 października .

W 2014 r. Polska jest organizatorem dwóch międzynarodowych imprez kulturalnych, organizowanych w ramach FISAIC w dniach 25-29 września w Krakowie.

W trakcie obrad omówiono ważny postulat często nurtujący organizatorów mistrzostw, a mianowicie, czy środki finansowe wpłacane przez zakłady pracy na daną imprezę mają pozostać na koncie Stowarzyszenia do chwili rozliczenia zawodów przez organizatora imprezy. Zgodnie z preliminarzem sporządzonym na konkretne zawody organizator musi opłacić wynajem obiektu sportowego, wyżywienie uczestników, zakwaterowanie itp. A na to niezbędne są środki finansowe.

Wyróżnienia dla najlepszych

Sejmik zakończył się rozdaniem pucharów 10 najlepszym zakładom, dyplomów i nagród rzeczowych. Wyróżniono i nagrodzono kilku działaczy, m.in. Janusza Kozieła, Danutę Stoszak i Marka Błeszyńskiego.

Nagrodę specjalną dla najlepszego zawodnika przyznano Januszowi Koziełowi, naczelnikowi Sekcji Eksploatacji w Słupsku.

Wieczór umilała uczestnikom para taneczna z zespołu tanecznego „Fantazja” z miejscowego Domu Kultury Kolejarz.