Pierwszy rok dworca Kraków Główny

Pierwszy rok dworca Kraków Główny

13 lutego 2015
PODZIEL SIĘ

Pierwszy podziemny dworzec kolejowy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Wyróżniony 3 nagrodami, każdego dnia odprawia ok. 100 pociągów. Od momentu udostępnienia skorzystało z niego ponad 12,5 mln podróżnych. Kraków Główny - już jutro mija rok od jego otwarcia.

Pierwszy rok dworca Kraków Główny
Fot. PKP S.A.

– Ten rok funkcjonowania dworzec Kraków Główny kończy z 3 wyróżnieniami. W grudniu ubiegłego roku otrzymaliśmy nagrodę „Kraków bez barier” za dostosowanie dworca dla osób niepełnosprawnych. Wczoraj w konkursie CEE Retail Real Estate Awards dworzec zostały wyróżniony w dwóch kategoriach – projekt roku do 15 mkw. (Project of the Year) oraz wielofunkcyjny projekt roku (Mixed-use Project of the Year) – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Budowa dworca Kraków Główny to jedna z największych inwestycji zrealizowanych przez PKP S.A. w ostatnich latach. Budynek w całości jest ulokowany pod ziemią, więc mamy do czynienia z nietypowym rozwiązaniem na skalę europejską. Realizacja takiego projektu była wyzwaniem samym w sobie, dlatego tak cieszy nas, że jury konkursu doceniło tę inwestycję.

Obiekt jest częścią Krakowskiego Zintegrowanego Centrum Transportu. Połączony siecią korytarzy, tuneli, wind i schodów ruchomych pozwala na szybkie, wielokierunkowe przemieszczanie się pasażerów i klientów dworca.

Do dyspozycji podróżnych jest 28 kas biletowych i 4 biletomaty. Oczekujący na pociąg mogą skorzystać z 3 poczekalni znajdujących się na terenie obiektu lub dodatkowych siedzisk zlokalizowanych przy globusie, tak zwanym „meeting poincie”. Ponadto dla matek z dziećmi dostępne są 4 specjalne pokoje wyposażone w przewijaki, umywalkę i siedziska przeznaczone do karmienia. Na terenie dworca podróżni mogą też korzystać z darmowego Wi-Fi, 90 skrytek bagażowych i przechowalni bagażów. W wielu miejscach rozmieszczone są automaty SOS, służące do łączenia się z ochroną lub pomocą. W obiekcie działa również Biuro Dworca, które dostarcza pasażerom potrzebnych informacji. Przez ostatni rok z pytaniami do naszych pracowników zgłosiło się ok. 4 tys. osób.

Przestrzeń krakowskiego dworca przez miniony rok wielokrotnie była wykorzystywana do organizacji wydarzeń kulturalnych. Tylko ostatni wernisaż zdjęć „Trójka w obrazach wielkich mistrzów” zgromadził około 1 tys. osób. Pod koniec marca ub.r. z okazji otwarcia nowego obiektu zorganizowano grę miejską „Misja Dworzec”, z nietypowym zadaniem zmierzyło się wtedy ok. 200 osób.

Kraków Główny to również ponad 3 500 mkw. powierzchni komercyjnej, na której znajdziemy blisko 50 lokali o powierzchni od 10 mkw. do ponad 500 mkw. To druga w Polsce, po Warszawie Centralnej, tak duża, należąca do PKP S.A. przestrzeń handlowa mieszcząca się na dworcu. Do wystroju wnętrza zastosowano najnowsze dostępne w kraju i Europie materiały wykończeniowe. Dzięki przeszklonym ścianom lokali użytkowych poruszanie się po dworcu jest dużo łatwiejsze. Cała przestrzeń budynku jest ogrzewana powietrzem. Wentylacja zapewnia chłodzenie latem a ogrzewanie zimą. Tworzy również nadciśnienie, niedopuszczające do przenikania zewnętrznych spalin z ulic i dworca autobusowego do wnętrza hali dworcowej.

Od połowy grudnia ze stacji Kraków Główny odjeżdżają również nowoczesne pociągi Pendolino. Najpopularniejszym połączeniem obsługiwanym przez te składy jest kurs na trasie Warszawa - Kraków. Pociągi pokonują ją w 2 godz. 28 min.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wykonawcy łącznicy na Okęcie w sporze z PLK Wykonawcy łącznicy na Okęcie w sporze z PLK
Następny artykuł PKP Intercity „przejadło” rezerwy taborowe? PKP Intercity „przejadło” rezerwy taborowe?