Transport miejski Rok nowej komunikacji szynowej w Olsztynie. "Tramwaj się przyjął"

Rok nowej komunikacji szynowej w Olsztynie. "Tramwaj się przyjął"

20 grudnia 2016 | Źródło: Urząd Miasta Olsztyna
PODZIEL SIĘ

Mija pierwszy rok funkcjonowania komunikacji tramwajowej w Olsztynie. Dziś już nikt nie dziwi się widząc nadjeżdżający tramwaj. Jeszcze jakiś czas temu nie było to tak oczywiste. Dokładnie rok temu, 19 grudnia 2015 r., na ulice miasta po półwiecznej przerwie wyjechał pierwszy tramwaj.

Fot. olsztyn.eu

Historyczny kurs odbył się pojazdem o numerze bocznym 3006. Tramwaj udekorowany w czerwoną kokardę przewiózł pasażerów trasą spod Wysokiej Bramy na Jaroty. Gdy ruszał w niebo wystrzeliło konfetti. Mieszkańcy robili zdjęcia, a pierwsi pasażerowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Pojawienie się tramwajów w Olsztynie było odpowiedzią na nieustająco zwiększającą się liczbę samochodów na olsztyńskich ulicach i utrudnieniach z tym związanych. W samym Olsztynie zarejestrowanych jest ponad 100 tys. aut. Budowa buspasów zadziała pozytywnie. Nie wszędzie jednak można zastosować to rozwiązanie, dlatego w wielu miejscach podlegają one tym samym prawom jak inni uczestnicy ruchu. Tramwaj natomiast porusza się swoim wydzielonym torowiskiem, ma priorytety w sygnalizacji świetlnej. To zdecydowanie przyspieszyło podróże komunikacją miejską.

– Dziś już wiemy, że tramwaj się przyjął – mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Badania przeprowadzone po 10 miesiącach od wprowadzenia nowego środka transportu pokazują, że zmiany w transporcie publicznym zaowocowały wzrostem liczby pasażerów. Zarząd Dróg Zieleni i Transportu odnotował w tym czasie sześcioprocentowy wzrost wpływów ze sprzedaży biletów. Wyższy zysk uzyskano pomimo obniżenia cen biletów okresowych oraz wprowadzenia biletów czasowych.

Warto wspomnieć, że przy okazji projektu tramwajowego wprowadzono również Inteligentny System Transportowy. Olsztyński ITS to system kamer i czujników sterujących ruchem komunikacji zbiorowej. To również przystankowe tablice informacji pasażerskiej, biletomaty, karta miejska. W październiku olsztyński ITS został doceniony i wyróżniony w australijskim Melbourne podczas XXIII Światowego Kongresu ITS. Wręczenie statuetki i stosownego certyfikatu odbyło się podczas sesji plenarnej "Smart Cities". Wyróżnienie to nie tylko powód do dumy, ale i duża promocja Olsztyna na arenie międzynarodowej.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że tramwaje na dobre wpisały się w codzienny krajobraz Olsztyna. W najbliższej przyszłości planowane są kolejne inwestycje, w tym linia łącząca Pieczewo z Dworcem Głównym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Nowe połączenie Przemyśl - Lwów - Kijów już od tego piątku Nowe połączenie Przemyśl - Lwów - Kijów już od tego piątku
Następny artykuł Zniżka intermodalna powinna być gwarantowana na kilka lat Zniżka intermodalna powinna być gwarantowana na kilka lat