Święta Katarzyna w Czyżowicach

Święta Katarzyna w Czyżowicach

25 grudnia 2016 | Autor: Lech Sipko
PODZIEL SIĘ

Wśród wielu świętych niewiast, które Kościół czci, swą postawą wyróżnia się św. Katarzyna Aleksandryjska, która zginęła śmiercią męczeńską około 300 r. W kościele pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach koło Wodzisławia Śląskiego, poświęcono jej figurę, ufundowaną przez miejscowych kolejarzy. Uroczystość miała podniosły charakter, podkreślony przez obecność wielu oficjeli, związanych z polską koleją.

Święta Katarzyna w Czyżowicach
Fot. Lech Sipko

Katarzyna urodziła się prawdopodobnie około 289 r. w Aleksandrii, stolicy Egiptu, jako córka króla Kustosa. Kształciła się we wszystkich dziedzinach wiedzy, osiągając zdumiewające wyniki. Mając 18 lat prowadziła poważne dysputy z uczonymi, pociągając ich zarazem do wiary chrześcijańskiej.

Do Polski kult św. Katarzyny dotarł bardzo wcześnie z Czech, gdzie popierany był przez Karola IV. Pamięć i kult świętej jest żywy w ponad 200 miejscowościach w Polsce.

W niedzielę, 27 listopada 2016 r. w kościele pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach koło Wodzisławia Śląskiego zasiedli m.in.: Grzegorz Fingas, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo, Zenon Zemła, dyrektor Śląskiego Zakładu spółki PKP Cargo w Tarnowskich Górach, Katarzyna Klimowicz, zastępca dyrektora Biura Sprzedaży PKP PLK, Wojciech Kwiatkowski dyrektor PLK w Tarnowskich Górach, Dariusz Bitniok, komendant Komendy Regionalnej SOK w Katowicach oraz szefowie organizacji związkowych działających przy PKP i PLK w Tarnowskich Górach na czele z szefem Ryszardem Lachem.

Mszę świętą obok czyżowickiego proboszcza ks. Adama Zemły i wikarego ks. Łukasza Sromka (wnuk kolejarza) koncelebrowali również ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” oraz ks. Eugeniusz Zarębiński, Krajowy Duszpasterz Kolejarzy, który w głoszonej homilii powiedział: – Cieszę się, że społeczność kolejarzy z Czyżowic ma marzenia i ma też determinację w ich realizacji taką jaką miała ich patronka – nawiązując w ten sposób do pomysłu ufundowania figury św. Katarzyny.

Figura stanęła po lewej stronie, w narożniku prezbiterium, nieopodal figury św. Floriana. Ks. Zarębiński przypomniał dlaczego właśnie św. Katarzyna została patronką polskich kolejarzy. Została ona skazana na śmierć za wiarę. Miała zostać poddana karze łamania jej ciała kołem. Kiedy przystąpiono do egzekucji, koło się rozleciało. Kolejarze wierzą, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni również innych od śmierci pod kołami pociągów. Pociąg traktowano jako diabelską maszynę, która wydala z siebie parę, dym i ogień. W 1851 r. w 4 lata po uruchomieniu pierwszej linii kolejowej z Wrocławia do Mysłowic – patronką została św. Katarzyna w niełatwej służbie kolejarzy. W licznych polskich lokomotywowniach i na dawnych sztandarach widniały wizerunki świętej i kult ten nadal trwa w środowisku kolejarskim.

Było to piękne kazanie trafiające do serc wiernych. Duszpasterz używał wiele alegorii. – Nie wolno przestawiać zwrotnic w niewłaściwym momencie, bo pojedziemy w katastrofalnym kierunku. Kolejarze w całej swej historii byli wierni Bogu i Ojczyźnie, której służą do dziś za wstawiennictwem swej patronki św. Katarzyny – zakończył.

Pomysłodawczynią ufundowania figury wyszedł od czyżowianki Małgorzaty Król, naczelnika Wydziału Logistyki PKP Cargo w Tarnowskich Górach. – Rokrocznie pomysł dojrzewał i wspólnie zaczęliśmy działać. Sama niczego bym nie zrobiła, dlatego dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego pomysłu – skromnie wyznaje pani Małgorzata.

Środowisko czyżowickich kolejarzy, które ufundowało figurę liczy zaledwie 18 osób. Daniel Jakubczyk przypomniał przed uroczystym obiadem, że tradycje kolejowe w jego gminie sięgają czasów przedwojennych. – Kolej ma tu wielkie tradycje – mówił. Ufundował on książkę pt. „Odkryj piękno Morawskich wrót”.

W międzyczasie odczytano list prezesa PKP Cargo Macieja Libiszewskiego, który w imieniu zarządu PKP Cargo przekazał serdeczne pozdrowienia dla całej społeczności parafialnej, a zwłaszcza dla mieszkających tu kolejarzy. „Patronka kolejarzy św. Katarzyna Aleksandryjska może być dla nas wszystkich wzorem do naśladowania” – podkreślił.

Komitet Organizacyjny stanowili: Małgorzata Król, przewodnicząca, Marian Jureczka zastępca (radny gminy Gorzyce), członkowie: Aleksandra Gajda (PKP PLK), Paweł Paulus, Marek Fojcik, Gabriel Antończyk, Marian Król.

W przerwie obiadowej Zenon Zemła wręczył okazały bukiet kwiatów pani Małgorzacie  Król, ona zaś dziękowała za wsparcie finansowe i mecenat prezesowi PKP Cargo, a także radnym z sołectwa Czyżowic: Danielowi Kuraszowi i Grzegorzowi Studentowi za wsparcie finansowe, a Janowi Worek za pyszny tort z wizerunkiem naszej patronki św. Katarzyny.

Dziękowała serdecznie pocztom sztandarowym kolejarzy, górnikom, SOK, OSP oraz orkiestrze kolejowej z Tarnowskich Gór za uświetnienie uroczystości poświęcenia figury świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.