Pociąg pilotażowy LTG Cargo wyjechał na Ukrainę

Pociąg pilotażowy LTG Cargo wyjechał na Ukrainę

27 kwietnia 2022 | Źródło: LTG Cargo
PODZIEL SIĘ

"LTG Cargo, spółka transportu towarowego należąca do Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła w środę rano próbny przejazd z terminalu intermodalnego w Kownie (KIT) na Ukrainę przez Polskę. Oczekuje się, że pociąg kontenerowy dotrze do celu w ciągu kilku najbliższych dni, a następnie wróci na Litwę, przewożąc około 50 kontenerów z ładunkiem. Po raz pierwszy w historii LTG ładunki z Ukrainy dotrą na Litwę koleją, omijając Białoruś.

 

Pociąg pilotażowy LTG Cargo wyjechał na Ukrainę
Fot. LTG Cargo

 

Wybuch rosyjskiej wojny na Ukrainie zakłócił tradycyjne łańcuchy logistyczne, które mają kluczowe znaczenie dla regionu. Projekt ten ma pomóc w odbudowaniu niektórych z nich dzięki alternatywnej trasie wiodącej przez Polskę.

W ramach projektu pilotażowego ocenione zostaną aspekty technologiczne nowej trasy, czas przewozu towarów, potencjalne wyzwania logistyczne i rozwiązania. Trasa ta będzie realizowana tylko na wąskim torze europejskim, który biegnie z KIT przez Polskę do terminalu na granicy z Ukrainą. Oznacza to, że jeśli projekt zakończy się powodzeniem, część ładunków będzie mogła dotrzeć do Kowna bez zmiany torów i bez przeładunku. Firma jest w stałym kontakcie ze swoimi ukraińskimi kolegami, a także z ukraińskimi kolejami i potencjalnymi klientami na Ukrainie.

"Wciąż poszukujemy nowych obszarów dywersyfikacji i sposobów, aby pomóc naszym klientom w transporcie towarów. Terminal intermodalny w Kownie, który niecały rok temu został podłączony do europejskiego szlaku kolejowego, oraz strategiczna decyzja o założeniu spółki w Polsce w 2020 r. umożliwiają nam poszukiwanie niestandardowych modeli transportu towarów i skutecznych sposobów dostosowania się do zmienionej sytuacji" - mówi Eglė Šimė, dyrektor generalny LTG Cargo.

LTG Cargo będzie przewozić ładunki na nowej trasie na Litwie, a LTG Cargo Polska, spółka zależna LTG Cargo, będzie przewozić ładunki z granicy ukraińsko-polskiej. Oczekuje się, że pociąg wróci do KIT z ładunkiem około 1000 ton różnych towarów. Z KIT ładunek może być sprawnie dystrybuowany na terenie Litwy i całego regionu bałtyckiego.

W ubiegłym tygodniu LTG Group, po dokonaniu oceny wpływu wojny rosyjskiej przeciwko Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Białoruś i Rosję na swoją działalność,  uruchomiła plan dostosowania się do zmienionych warunków biznesowych oraz pomocy swoim klientom w tym zakresie. Obejmuje on trzy główne obszary - poprawę efektywności operacyjnej, redukcję kosztów, dywersyfikację i ekspansję na nowe rynki, zwłaszcza w Europie Zachodniej.