Koleje Dolnośląskie jadą do Sycowa

Koleje Dolnośląskie jadą do Sycowa

04 września 2023 | Źródło: Koleje Dolnośląskie
PODZIEL SIĘ

Koleje Dolnośląskie od 3 września uruchomiły na trasie Oleśnica–Syców regularne połączenia autobusowe. Zostały one skomunikowane z pociągami jadącymi w kierunku Wrocławia z Oleśnicy. Podróżni mogą całą trasę pokonać na jednym bilecie KD.

 

Koleje Dolnośląskie jadą do Sycowa
Fot. Koleje Dolnośląskie

 

Syców w powiecie oleśnickim to kolejna gmina na Dolnym Śląsku, która została włączona do siatki połączeń kolejowych w ramach walki z wykluczeniem komunikacyjnym przez zarząd województwa. W aktualnym rozkładzie jazdy przywrócono po latach także połączenie do Góry, stolicy powiatu na północy Dolnego Śląska.

– Po wielu latach wróciło połączenie z Wrocławia przez Oleśnicę do Sycowa, który wraca na kolejową mapę Dolnego Śląska. Mieszkańcy Sycowa mogą udać się w podróż po regionie na jednym bilecie Kolei Dolnośląskich. Cieszę się, że wspólnie udało nam się zrealizować to połączenie – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

 

Fot. Koleje Dolnośląskie 

 

Autobusy Kolei Dolnośląskich będą kursować 7 razy w każdą stronę w dni robocze i 5 razy w weekendy. Rozwiązanie działa na tej samej zasadzie co inne nowe połączenie, które od 3 września funkcjonuje na trasie Góra–Rawicz.

– Ten autobus jest “wpięty” w system kolejowy, to znaczy, że można go wyszukać w wyszukiwarce połączeń kolejowych i kupić bilet z przesiadkami na pociąg, ale również działają w nim wszystkie zniżki ustawowe – podkreśla Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Nowe połączenie Kolei Dolnośląskich do Sycowa jest kolejnym przykładem współpracy pomiędzy samorządami, które współfinansują to przedsięwzięcie. Urząd Marszałkowski finansuje to działanie nie tylko z własnego budżetu, ale przy współudziale powiatu oleśnickiego, miasta Oleśnica, gminy Oleśnica oraz miasta i gminy Syców.

– Syców po ponad 20 latach wraca na kolejową mapę Polski. To wielki sukces i wydarzenie, na które mieszkańcy czekali bardzo długo. Syców, mimo tego, że leży przy trasie S8, stał się miejscem wykluczonym komunikacyjnie. COVID spowodował, że część przewoźników prywatnych, przestała dojeżdżać do naszego miasta. Teraz, razem z połączeniami Kolei Dolnośląskich, mamy ponad 10 połączeń do Wrocławia, a z przesiadkami możemy dojechać w każdy inny region Polski – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Burmistrz Sycowa podziękował także innym samorządowcom, którzy partycypują finansowo w projekcie autobusu z Oleśnicy do Sycowa.

Mieszkańcy znajdujących się na trasie miejscowości mogą korzystać z nowego połączenia na jednym bilecie KD. Oznacza to, że przykładowo, jadąc do Sycowa z Wrocławia, kupujemy bilet tak, jakbyśmy całą trasę pokonywali pociągiem. Nie ma konieczności dokonywania dodatkowej opłaty za podróż autobusem.

– Jako przewoźnik samorządowy robimy wszystko, aby jak najbardziej zbliżyć transport kolejowy do jak największej liczby mieszkańców regionu. Do tej pory, wiele mniejszych miejscowości, w wyniku patologii, do których doszło w latach 90. XX w., zostało od kolei odciętych. My dzisiaj to zmieniamy – dodaje Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Od 2019 roku połączenia kolejowe na Dolnym Śląsku powróciły do dziesiątek miejscowości, dając dostęp do sieci kolejowej ponad 100 tys. Dolnoślązaków. O działaniach związanych z przywracaniem połączeń kolejowych można przeczytać więcej tutaj: https://kolejedolnoslaskie.pl/15lat/nowe-miejscowosci/

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Poranny paraliż na linii Wrocław - Opole Poranny paraliż na linii Wrocław - Opole
Następny artykuł Wygodne i bezpieczne podróże ze stacji w Ożarowie Mazowieckim Wygodne i bezpieczne podróże ze stacji w Ożarowie Mazowieckim