Transport miejski MPK Poznań ostrzega przed kieszonkowcami

MPK Poznań ostrzega przed kieszonkowcami

30 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W okresie Wszystkich Świętych, wielu poznaniaków udając się na cmentarze skorzysta z komunikacji miejskiej. Duże zatłoczenie to doskonała okazja dla kieszonkowców. W związku z tym poznańskie MPK przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności i prezentuje kilka najważniejszych informacji, które pozwolą uniknąć ewentualnej kradzieży.

MPK Poznań ostrzega przed kieszonkowcami
Fot. MPK Poznań

Kradzieże kieszonkowe stają się coraz częstszą plagą. Dokonywane są przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej i placach targowych. Wykrywalność tych spraw jest wyjątkowo niska, co wynika z faktu, że "kieszonkowcy" nie zostawiają praktycznie żadnych śladów, a stosowane przez nich sposoby i rekwizyty skutecznie odwracają uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilku osobowych, mogą wśród nich być dzieci lub kobiety, często elegancko ubrani. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei kieszonkowych padają mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię.

Złodzieje kieszonkowi działają najczęściej grupowo, często w duecie, kradzieży dokonuje jeden, pozostali odwracają uwagę, ubezpieczają, przechwytują łup. „Kieszonkowcy" nie mają krepującego ruchu bagażu, ale najczęściej typową torbę, reklamówkę lub przewieszony przez rękę płaszcz lub kurtkę. Wykorzystują ścisk na przejściach, korytarzach i kolejkach oraz tzw. "gorączkę podróżną", zajmowanie miejsc, rozmieszczanie bagażu, itp. Aranżują wtedy "nieuważne" potrącenie lub otarcie się w wyniku potknięcia. Za upatrzoną ofiarą chodzić potrafią nawet kilka godzin, wybierając dogodną dla siebie sposobność. Skradzione portfele, saszetki są, po natychmiastowym przekazaniu ich obstawie, opróżniane z zawartości i wyrzucane. Skradzione dokumenty i klucze do mogą być wykorzystane do okradzenia domu ofiary.

Sposoby ich działania to:

  • "sztuczny tłok"- usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej,
  • „na kosę” kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki,
  • „zza parawanu" - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę,
  • „uwaga, złodzieje" - taki okrzyk: sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym go złodziejom.

Więcej informacji o „kieszonkowcach” oraz o tym jak powinni się bronić pasażerowie znajduje się na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Jacek Zemła: Czy się utrzyma? Jacek Zemła: Czy się utrzyma?
Następny artykuł Grudziądz: linia 1 powróci na 1 listopada Grudziądz: linia 1 powróci na 1 listopada