Kazachstan zainteresowany Łódzkiem

Kazachstan zainteresowany Łódzkiem

21 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce, Yerik Utembayew, który dwa dwa dni przebywał regionie łódzkim był pod wrażeniem możliwości transportowych regionu łódzkiego, w tym m.in. bliskością kolejowego terminalu kolejowego w Kutnie. Wizyta ambasadora może stanowić impuls dla rozwoju wzajemnych kontaktach gospodarczych.

Kazachstan zainteresowany Łódzkiem
Fot. UMWŁ

Wizyta była związana m.in. z majowym przyjazdem do Polski premiera Seryka Achmetowa, który w Warszawie ma się on spotkać z przedstawicielami polskich regionów. Dyplomata wyraził nadzieję uczestnictwa przedstawicieli naszego województwa w tym ważkim dla rozwoju wszechstronnych stosunków kazachsko-polskich przedsięwzięciu.

Yerik Utembayew odwiedził Uniejów, gdzie zapoznał się z wykorzystaniem złóż geotermalnych i wsparciem tej inwestycji ze strony Unii Europejskiej. Był też na łódzkim lotnisku im. Reymonta i w laboratoriach Technoparku.

Ambasador był pod wrażeniem możliwości transportowych regionu łódzkiego. - Port lotniczy w Łodzi może stanowić wspaniałe miejsce przeładunkowe dla towarów z naszego kraju, które wysyłamy do Europy – mówił. Podkreślał dobre skomunikowanie autostradowe, a także bliskość kolejowego terminalu kolejowego w Kutnie. Gość wyraził zainteresowanie współpracą w dziedzinie przemysłu tekstylnego i zapowiedział, że zainteresuje tym szefa regionu południowego Kazachstanu, gdzie powstały klastry skupiające firmy włókiennicze.
Zapowiedział przyjazd przedstawicieli kazachskiego biznesu na Europejskie Forum Gospodarcze w Łodzi. Jolanta Chełmińska wojewoda łódzkiego zapoznała delegację kazachską z kompetencjami i zakresem obowiązków administracji rządowej i samorządowej. Podkreśliła rangę wizyty, która może stanowić istotny impuls we wzajemnych kontaktach gospodarczych, kulturalnych i naukowych.

Kazachstan i Polska – wiodące państwa w Azji Środkowej i Europie Środkowo-Wschodniej – są wzajemnie zainteresowane rozwojem partnerstwa w całym obszarze stosunków dwustronnych. Oba kraje łączy podejście do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego i globalnego, a także wzajemne wspieranie się w organizacjach międzynarodowych. Polska jako jedno z pierwszych państw wsparła propozycję Kazachstanu objęcia przewodnictwa w OBWE w 2010 r. oraz porozumienie w sprawie nowego partnerstwa między Kazachstanem i Unią Europejską. Wniosła także wiele w praktyczną realizację państwowego programu „Droga Kazachstanu do Europy”. Mostem łączącym oba kraje jest kazachska Polonia licząca około 50 tysięcy Polaków.