Pociąg Wolności wstrzyma składy ŁKA

Pociąg Wolności wstrzyma składy ŁKA

22 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W środę, 24 czerwca po południu na stacji kolejowej Łódź Marysin rozpoczną się uroczystości związane z przyjazdem Pociągu Wolności, który z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej przejeżdża przez sześć krajów Europy. Z tego powodu kursowanie pociągów ŁKA z Widzewa do Zgierza zostanie zawieszone.

Pociąg Wolności wstrzyma składy ŁKA
Fot. vlaklustig.cz

ŁKA zdecydowała, że pociągi, które kursują normalnie w relacji Zgierz - Koluszki, pojadą od 14:00 do końca dnia na skróconej trasie Łódź Widzew - Koluszki. Zamiast pociągu pojadą autobusy zastępcze, które będą się zatrzymywać w pobliżu wszystkich stacji na trasie – Widzew, Stoki, Marysin, Arturówek, Zgierz (odjazdy z dworca Łódź Widzew: 14.32, 15.51, 16.43, 17.42, 18.54, 21.03, odjazdy ze Zgierza: 14.10, 15.14, 16.13, 17.10, 18.26, 19.57, 21.15).

Pociąg Wolności (Pociąg Lustig) to międzynarodowy projekt teatralny odbywający się w ramach tegorocznego programu festiwalu kultury czesko-niemiecko-żydowskiej „Dziewięć Bram". Skład przejedzie przez sześć europejskich państw. Podróżujący nim artyści zaprezentują sztukę Arnošta Lustiga i Petra Kracika „Modlitwa za Katarzynę Horovitz”, która przypomni losy ofiar transportów jeżdżących przez Europę w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

Inauguracja projektu odbyła się 18 czerwca 2015 r. na dworcu w miejscowości Bohušovice nad Ohří (Terezín), gdzie został podstawiony pociąg złożony z zabytkowych wagonów kolejowych prowadzonych przez lokomotywę parową "Niemka".  Wagony służą jako przestrzenie wystawowe, kino oraz scena teatralna.

Trasa pociągu prowadzi nie tylko przez Berlin, Warszawę, Bratysławę, Budapeszt, Wiedeń i Pragę, lecz także przez miejsca, które są związane z tragiczną historią ubiegłego wieku – Terezín, Buchenwald, Majdanek, Auschwitz i Mauthausen, gdzie wybudowano obozy zagłady. Prowadzi też przez miasta, które ucierpiały w okrutnej wojnie lub w wyniku bombardowań poniosły wielkie straty wśród cywilnej ludności, jak Drezno czy Łódź.