Konkurs na opracowanie koncepcji dla warszawskiej Stacji Muzeum

Konkurs na opracowanie koncepcji dla warszawskiej Stacji Muzeum

29 grudnia 2015 | Autor: RW
PODZIEL SIĘ

Polskie Koleje Państwowe szukają autorów, którzy opracują koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla budowy tzw. Stacji Muzeum zlokalizowanej na warszawskich Odolanach. Głównym założeniem projektu ma być przywrócenie świetności Muzeum Kolejnictwa, które zostanie przeniesione z ulicy Towarowej.

Wiz. PKP S.A.

Inwestycja zlokalizowana będzie w zachodniej części Warszawy w obrębie dzielnicy Wola w bezpośrednim styku z Bemowem, Ochotą i Włochami. Duża przestrzeń, tereny zielone pozwolą nie tylko na stworzenie idealnych warunków ekspozycji kolejowych zbiorów muzealnych, ale też pozwolą odwiedzającym wypoczywać na świeżym powietrzu w granicach stolicy.

Teren obiektu zostanie zagospodarowany tak, aby umożliwić podziwianie lokomotyw, wagonów i innych kolejowych eksponatów również na zewnątrz. Niewątpliwie ciekawymi miejscami w nowym muzeum będzie minikolejka, którą będzie można podróżować po terenie muzeum, a także „Laboratorium” – ekspozycja nowoczesnej kolei i miejsce warsztatów technicznych.

Obiekt powstanie przy wsparciu finansowym organizatorów oraz funduszy europejskich, pozyskanych w ramach nowej perspektywy finansowej. Szacowana wartość projektu wynosi około 180 mln zł.

Przedmiotem ogłoszonego konkursu jest wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla budowy centrum kulturalno-naukowego i rozrywkowego związanego tematycznie z techniką i transportem (w tym w szczególności kolejnictwa) o nazwie Stacja Muzeum.

Obejrzyj wstępne wizualizacje Stacji Muzeum:

Konkurs podzielono na dwa etapy. W pierwszym (etap studialny) wykonawca ma zaproponować koncepcję zespołu obiektów i zagospodarowania obszaru o wielkości 36 ha. Do drugiej fazy (etap realizacyjny) zostanie zaproszonych 6 najlepszych opracowań studialnych. Dopiero wówczas ich autorzy przedstawią koncepcję budynku głównego Stacji Muzeum, Hali taboru oraz związanego z nim zagospodarowania będących rozwinięciem rozwiązań przedstawionych w pierwszym etapie. Ta część będzie dotyczyła 23 ha. Projekty powinny określać relacje obiektów z otoczeniem, precyzyjne rozwiązania architektoniczne obiektów, zasady kształtowania przestrzeni publicznej i zabudowy oraz obsługi komunikacyjnej.

Sercem Stacji Muzeum będzie Hala taboru, w której eksponowana ma być większość pojazdów wystawionych obecnie w Muzeum Kolejnictwa oraz inne eksponaty zebrane z całej Polski. Równie ważny będzie budynek główny, gdzie oprócz przestrzeni ekspozycyjnej, przeznaczonej na wystawy bieżące i tzw. Salonu, w którym planowana jest prezentacja 20 najcenniejszych zachowanych pojazdów kolejowych, znajdą się restauracje, makiety kolejek, kasy, informacja, kawiarnia i sklepy,

Na podstawie opracowania zostanie wykonana dokumentacja projektowa, stanowiąca podstawę do realizacji robót budowlanych.

Warto zaznaczyć, że teren opracowania historycznie powiązany jest z funkcją kolejową. Wykonawca koncepcji będzie zobowiązany do pozostawienia bez zmian linii magistralnej, obsługującej m.in. przejazdy pociągów Pendolino z Warszawy w kierunku południowym, a także linii towarowej nr 510 i obwodowej nr 20 (z dostawionym peronem). Należy również zachować (przynajmniej częściowo) tzw. wianek kolejowy służący dawniej do zawracania składów. Pozostałe torowiska w obszarze opracowania (w tym przede wszystkim układ równoległych torowisk w pobliżu linii magistralnej, gdzie stacjonuje tabor stołecznej SKM) można kształtować dowolnie zgodnie z przedstawionym programem funkcjonalno ‐ użytkowym nowego założenia.

Propozycje można składać do 25 stycznia. Rozstrzygnięcie planowane jest na lipiec 2016 r. Prace mają się rozpocząć już w 2017 r.

Zobacz jak obecnie wyglądają tereny, na których powstanie Stacja Muzeum:

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Toruń odebrał dwukierunkowe tramwaje Toruń odebrał dwukierunkowe tramwaje
Następny artykuł Do stolicy Małopolski dotarły wszystkie 36 Krakowiaków Do stolicy Małopolski dotarły wszystkie 36 Krakowiaków