Umianowice: powstanie park miniatur?

Umianowice: powstanie park miniatur?

06 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Makieta zabytkowych dworców kolejowych i parowozów – to pomysł uatrakcyjnienie kursów Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Jednak na jego realizację potrzebne są pieniądze, a tych na razie nie ma. By je pozyskać, trzeba by zmienić strukturę właścicielską.

Umianowice: powstanie park miniatur?
Fot. Pomorskie Towarzystwo Kolei Żelaznych

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie” sp. z o.o. od ponad 10 lat funkcjonuje jako spółka należąca do czterech gmin, dwóch powiatów i samorządu województwa. Mimo starań rok w rok generuje straty. Dlatego też udziałowcy zastanawiają się co zrobić, by ten niekorzystny trend odwrócić.

Na stacji w Umianowicach

Jednym ze sposobów jest przekazanie kolei wąskotorowej w ręce fundacji lub stowarzyszenia. Taki model sprawdza się w innych częściach kraju. Jest też pomysł stworzenia dodatkowych atrakcji, towarzyszących przejazdom kolejki.

- Na stacji w Umianowicach można by stworzyć park miniatur kolejowych, złożony na początek z ok. 15 makiet zabytkowych dworców kolejowych z kraju i zagranicy, a także wąskotorowych– przekonuje Edward Choroszyński, szef „Ciuchci Ekspress Ponidzie”. – W przyszłości można pokusić się o ustawienie tam makiet parowozów – dodaje.

450 tys. na początek

Pomysł generalnie udziałowcom Ciuchci się podoba. Jednak od pomysłu do realizacji długa droga, tym bardziej, że na realizację potrzebne będą pieniądze.

- Jeśli przyjąć średni koszt wykonania makiety na 30 tysięcy złotych, to na dzień dobry potrzeba ich blisko 450 tysięcy. Do tego dochodzi koszt ogrodzenia, oświetlenia i wykonania alejek, po których spacerowaliby turyści. W takim parku zatrudnienie znalazłyby co najmniej 4 osoby – szacuje Choroszyński.

Lokalizacja takiego parku w Umianowicach byłaby ekonomicznie uzasadniona, bo dojechać można byłoby nie tylko kolejką, ale również samochodem. Park byłby otwarty siedem dni w tygodniu.

Zmiana struktury właścicielskiej?

Pomysłów jest kilka, ale wszystko rozbija się o pieniądze. Na pewno nie będą one pochodzić od udziałowców kolejki. Pozostaje jedynie wsparcie ze strony biznesu lub poprzez publiczną zbiórkę. Albo poprzez aplikację o fundusze pochodzące z kasy Unii Europejskiej.

- Nie da się tego jednak zrealizować w obecnej strukturze właścicielskiej. Tak więc czekają nas zmiany. Oby na lepsze – z nadzieją kończy Choroszyński.

Póki co do końca września, co niedzielę odbywają się rozkładowe przejazdy Ciuchcią. Szczegółowe informacje uzyskać można na stronie kolejki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Będzie remont odcinka Częstochowa - Fosowskie Będzie remont odcinka Częstochowa - Fosowskie
Następny artykuł Łódź Fabryczna: odnaleziono schron wojenny Łódź Fabryczna: odnaleziono schron wojenny