Europejski biznes popiera wdrożenie CEF

Europejski biznes popiera wdrożenie CEF

14 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Liderzy europejskiego biznesu poparli plan finansowy UE dotyczący inwestycji w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową. Łączna wartość instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility- CEF) to 50 mld euro.

Europejski biznes popiera wdrożenie CEF
Fot. Arch. Kuriera Kolejowego

Komisja Europejska przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie nowego funduszu infrastrukturalnego – CEF już 19 października 2011 r. Od tamtego czasu trwają jego konsultacje. - To projekt niezwykle istotny dla wzrostu gospodarczego w budżecie proponowanym na lata 2014-2020. Dlatego też Komisja Europejska w trwających negocjacjach będzie go energicznie bronić – przekonywał wielokrotnie José Manuel Barroso, szef KE.

Dwa tygodnie przed Radą Europejską dotyczącą budżetu UE na lata 2014 -2020 (która odbędzie się 23 listopada) ponad tysiąc osób ze świata biznesu podpisało się pod deklaracją wzywającą wysokiej rangi polityków UE do wspierania i zatwierdzenia projektu. Zgodnie z zapowiedziami, środki z 50 mld euro budżetu zostaną rozdysponowane na trzy sektory: transport (31,7 mld), energetykę (9,1 mld), internet – (9,2 mld), przy czym 21,7 mld euro będzie dostępne dla wszystkich 27 krajów UE, a 10 mld euro tylko dla krajów biedniejszych, kwalifikujących się do korzystania z Funduszu Spójności (m.in. dla Polski). Z tego powodu pomysły spotkały się w Polsce z krytyką.

Natomiast dla Unii instrument „Łącząc Europę” (CEF) to kluczowy projekt promujący wzrost zatrudnienia i konkurencyjności poprzez prowadzone w jego ramach inwestycje ukierunkowane na infrastrukturę na poziomie europejskim. CEF ma powstać, aby wspierać wzrost gospodarczy oraz tworzenie nowych miejsc pracy. - Nasi obywatele potrzebują otwartego dostępu do rynków i zasobów niezbędnych do produkcji. Zbyt często dostęp ten jest utrudniony, ponieważ sieci infrastrukturalne w całej Europie są niekompletne, nieskuteczne lub po prostu nie istnieją – wyjaśniał podczas zeszłotygodniowego spotkania przewodniczący Barroso. - W czasie, gdy globalny rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, Europa nie może sobie pozwolić na opóźnienia. Musimy się połączyć, by móc konkurować – można przeczytać w deklaracji wspierającej CEF.

Środki unijne (50 mld euro) są kroplą w morzu potrzeb inwestycyjnych całej UE. Szacunkowy koszt sieci transeuropejskich połączeń to 500 mld euro. Dlatego KE proponuje połączenie grantów z innowacyjnymi instrumentami finansowymi, jak obligacje emitowane przez instytucje finansowe, w tym przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).