Kirgistan chce być między Europą a Chinami

Kirgistan chce być między Europą a Chinami

10 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dyrektor generalny Kolei Kirgiskich Argyhbek Malabajew poinformował o planach wybudowania nowej tranzytowej linii przez ten kraj.

Kirgistan chce być między Europą a Chinami
Fot. Vmenkov, Wikimedia

Według zamysłu twórców nowa, zelektryfikowana linia będzie stanowić fragment korytarza biegnącego między Chinami a Europą i Zatoką Perską. Jej budowa może się rozpocząć już w 2014 r. Na razie przygotowywane jest studium wykonalności projektu, które ma być gotowe w drugiej połowie 2013 roku. Nowa linia będzie alternatywną trasą dla tej prowadzącej bezpośrednio przez Kazachstan i pozwoli skrócić drogę między Chinami a Europa aż o 900 km.

– Obecnie, Kirgistan nie jest państwem tranzytowym, a większość linii ma tutaj swój koniec – mówi dyrektor Malabajew. – Jeśli spojrzymy na mapę to widać, że mamy stosunkowo blisko do państw Zatoki Perskiej, a także Turkmenistanu, czy Iranu. Zatem możemy stać się kolejną drogą z Chin do tych ważnych rynków – przekonuje.

Pomysł budowy linii przez Kirgistan zrodził się jeszcze w 1996 r. kiedy to Chiny przyłączyły do swej sieci kolejowej leżący na zachodnim krańcu państwa Kaszgar. Projekt przewiduję budowę 264-o kilometrowego połączenia. Będzie to duża inwestycja dla kraju, który posiada sieć kolejową o łącznej długości 467 km. Nowa linia będzie przebiegać przez 48 tuneli o łącznej długości 48,9 km oraz 95 mostów o długości 20,9 km.

Po wykonaniu studium wykonalności będzie wiadomo dokładnie ile ta inwestycja będzie kosztować. Szacuje się, że może pochłonąć nawet 2 mld USD, przy czym mogłaby przynieść roczny dochód o wysokości 210 mln USD. Wg Malabajewa władze sąsiedniego Uzbekistanu już wyraziły chęć uczestniczenia w tym projekcie, a obecnie prowadzone są rozmowy z Chinami. Wg szacunków w pierwszym roku pracy linii będzie się po niej przewozić do 5 mln ton rocznie. Po całkowitym zakończeniu prac ta ilość wzroście do 15 mln ton.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP Intercity honoruje bilety KŚ PKP Intercity honoruje bilety KŚ
Następny artykuł WKD: podwyżka cen biletów okresowych WKD: podwyżka cen biletów okresowych