KZN Bieżanów: 2012 rokiem innowacyjności

KZN Bieżanów: 2012 rokiem innowacyjności

17 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ubiegły rok w Grupie KZN Bieżanów był okresem konsekwentnie wdrażanej polityki innowacyjności, która została dostrzeżona przez branżę infrastruktury szynowej oraz szersze otoczenie gospodarcze. Świadectwem tego jest fakt, że spółka - matka holdingu została zaliczona przez Państwową Akademię Nauk do grona 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce.

KZN Bieżanów: 2012 rokiem innowacyjności
Fot. KZN Bieżanów

Tak wynika z raportu przedstawionego przez Jacka Pasia , dyrektora ds. technicznych spółki KZN Bieżanów, koordynującego pośrednio politykę innowacji w całej grupie kapitałowej. –W 2012 r. na szeroką skalę wdrożyliśmy produkcję rolek podiglicowych, znacząco posunęliśmy też prace w zakresie wykorzystania staliwa bainitycznego do produkcji krzyżownic. Uzyskaliśmy również świadectwa dopuszczające dla rozjazdów o promieniach skrętu 1200 i 500 metrów przeznaczonych dla wyższych prędkości a nasza spółka-córka Nasycalnia Podkładów w Czeremsze uruchomiła linię do sterowanego cyfrowo nawiercania podrozjadnic i podkładów drewnianych, która znacząco ułatwia pracę przy zabudowie rozjazdów w terenie – wylicza dyrektor Paś.

Postęp w aspekcie innowacyjności pozwolił zdobyć spółce KZN Bieżanów tytuł Rynkowego Lidera Innowacji 2012, a wspomnianej wcześniej Nasycalni zwyciężyć w regionalnym plebiscycie Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. Jednak najbardziej prestiżowym wyróżnieniem pozostaje zaliczenie lidera Grupy KZN Bieżanów do grona 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce w VII edycji tego badania, zakończonej w ubiegłym roku.  – Lista sporządzana jest rokrocznie przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk działający w ramach Międzynarodowej Sieci Naukowej na podstawie wnikliwych badań, analiz i ankiet dotyczących całego, dwuletniego okresu poprzedzającego publikację badań.  Jej celem jest promowanie tych firm, które dzięki swoim działaniom są zdolne pokonywać regionalne i branżowe dystanse utrwalone przez dziesiątki lat – podkreśla prof. Tadeusz Baczko , odpowiedzialny za projekt z ramienia PAN.

Innowacyjne plany Grupy KZN na kolejne dwanaście miesięcy mają doprowadzić do umocnienia pozycji w hierarchii polskich innowatorów. Pierwszym i od razu dużym krokiem w tym kierunku jest uruchomienie sterowanego cyfrowo bramowego centrum obróbczego typu Gantry, dzięki któremu możliwe będzie znaczne przyspieszenie i podniesienie jakości procesów wytwórczych związanych z rozjazdami kolejowymi i ogólnie stalową nawierzchnią infrastruktury szynowej. Oficjalna inauguracja tego serca unowocześnionej linii produkcyjnej nastąpi w najbliższych dniach.