Za 3 tygodnie Gala Parowozów na Dolnym Śląsku

Za 3 tygodnie Gala Parowozów na Dolnym Śląsku

22 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W dniach 12 i 13 września 2015 r. odbędzie się jubileuszowy V zlot zabytkowych lokomotyw parowych "Gala Parowozów" w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Za 3 tygodnie Gala Parowozów na Dolnym Śląsku
Fot. MPiK Jaworzyna

Uczestnikami tegorocznej, czwartej edycji Gali Parowozów - Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw, podobnie jak w poprzednich edycjach w Muzeum będą sprawne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski, Czech i Niemiec.

W tym roku swój udział potwierdziły załogi z Wolsztyna (Parowozownia Wolsztyn – parowóz Ol49-59), Pyskowic (TOZKiOS – parowóz Ty42-24), parowóz 423.0145 (Jaromierz) oraz 2 parowozy niemieckie Br52 z Berlina wraz z zabytkowymi wagonami. Obowiązki gospodarza pełnić będzie jaworzyńska lokomotywa parowa TKt48-18.

Gala Parowozów będzie organizowana już po raz piąty dlatego też przygotowano dla miłośników parowozów wiele niespodzianek m.in. wycieczki zabytkowymi składami po trasach Dolnego Śląska. Organizowana przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku „Gala Parowozów" jest największą, plenerową imprezą kolejową w tej części Polski.

W zeszłym roku wzięło w niej udział przeszło 15 tys. gości. Głównym celem „Gali Parowozów" jest aktywna promocja ochrony zabytków techniki kolejowej. Podczas Gali Parowozów na bocznicy Muzeum odbędą się prezentacje zabytkowych parowozów obejmujące jazdę manewrową, przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie.

Ponadto w sobotni wieczór odbędzie się uroczysty przejazd parowozów z bocznicy Muzeum na stację w Jaworzynie Śląskiej, podczas którego wspólnie zaprezentuje się połączonych sześć sprawnych parowozów. Gala Parowozów to również wycieczki zabytkowymi parowozami po trasie parowej wiodącej po najważniejszych częściach Muzeum.

Podczas przejażdżek zostaną zaprezentowane ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową.