W Kolejach Mazowieckich przeczytali Nowele polskie

W Kolejach Mazowieckich przeczytali Nowele polskie

05 września 2019 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Pracownicy Kolei Mazowieckich po raz czwarty wzięli udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Prezydenta RP – Narodowe Czytanie. Inicjatywę promuje film, na którym ośmioro z nich przeczytało fragmenty Noweli polskich, które są tegoroczną lekturą akcji, wybraną przez Parę Prezydencką spośród ponad stu zgłoszeń.

W Kolejach Mazowieckich przeczytali Nowele polskie
Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019. Fot. www.prezydent.pl.

Koleje Mazowieckie zachęcają do Narodowego Czytania już po raz czwarty. W 2016 roku w ramach akcji stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Ochota oraz Sekcji Drużyn Konduktorskich wspólnie czytali Quo vadis. W 2017 roku postanowiły włączyć w akcję podróżnych. We współpracy z aktorami Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zorganizowały wspólne czytanie Wesela na pokładzie pociągu „Mazovia”.
W ubiegłym roku Przedwiośnie przeczytali pracownicy największej w Kolejach Mazowieckich Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów. W tym roku, na ósmą odsłonę akcji, osiem osób przeczytało fragmenty czterech nowel: Dymu, Marii Konopnickiej, Katarynki Bolesława Prusa, Rozdzióbią nas kruki, wrony…, Stefana Żeromskiego oraz Sachem Henryka Sienkiewicza.

- Nowele polskie są żywym obrazem historii naszego kraju. Do dzisiaj nie straciły swojej aktualności. Skłaniają do refleksji, ucząc i wpajając nam podstawowe wartości jakimi powinniśmy kierować się w życiu. Po raz kolejny nasi pracownicy pokazali, że są specjalistami nie tylko w swojej codziennej pracy, ale także jeśli chodzi o niestandardowe działania. Przypomnieli, że czytanie jest ważne. Dziękuję im za zaangażowanie w tę wartościową inicjatywę. – mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jako pierwszy wspólnie w całej Polsce czytany był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W 2018 miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

W tym roku finał akcji odbędzie się 7 września. Materiał Kolei Mazowieckich można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=L112c-OdoAc