50 - jubileuszowa sesja ministerialna Organizacji Współpracy Kolei odbyła się w koreańskim Pusanie

50 - jubileuszowa sesja ministerialna Organizacji Współpracy Kolei odbyła się w koreańskim Pusanie

04 lipca 2023 | Źródło: OSŻD / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniach 13-16 czerwca 2023 r. w Pusanie (Republika Korei) odbyła się 50. sesja Konferencji Ministrów OSŻD, w której udział wzięli przedstawiciele Republiki Azerbejdżanu, Republiki Białorusi, Republiki Węgierskiej, Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Gruzji, Islamskiej Republiki Iranu, Republiki Kazachstanu, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei, Republiki Kirgiskiej, Republiki Łotewskiej, Mongolii, Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej, Republiki Słowackiej, Republiki Tadżykistanu, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Kirgiskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Kirgiskiej i Uzbekistanu. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EAEC). Sesji przewodniczył Won Hee Ryong, Minister Ziemi, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei, a sekretarzem sesji był Mirosław Antonowicz, Przewodniczący Komitetu OSŻD.

 

50 - jubileuszowa sesja ministerialna Organizacji Współpracy Kolei odbyła się w koreańskim Pusanie
Fot. OSŻD

 

W swoim przemówieniu powitalnym przewodniczący Komitetu OSŻD Mirosław Antonowicz podkreślił, że ta jubileuszowa sesja, już nie w trybie on line, odbyła się po długiej przerwie spowodowanej ograniczeniami nałożonymi w wielu krajach członkowskich OSŻD w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19. Pomimo tego, OSŻD kontynuowało działalność zgodnie z planem, a spotkania odbywały się za pośrednictwem wideokonferencji. Zauważył również, że w ciągu 67 lat swojego istnienia OSŻD przeprowadziło szeroko zakrojone prace w celu zapewnienia międzynarodowego pasażerskiego i towarowego ruchu kolejowego między Europą a Azją w zakresie regulacji technicznych i prawnych: bieżące prace nad aktualizacją umów SMPS i SMGS oraz załączników do nich, paszporty kolejowych korytarzy transportowych OSŻD, taryfy międzynarodowe IPT, ITT i ETT, zasady korzystania z wagonów PPW i PGV, ulotki techniczne, harmonizacja GNG, wdrożenie ujednoliconego listu przewozowego CIM-SMGS, układanie rozkładów jazdy pociągów pasażerskich i towarowych w ruchu międzynarodowym i wiele innych. Akademia OSŻD została utworzona w ramach prac mających na celu szkolenie/edukację personelu w dziedzinie transportu kolejowego. Aktywnie rozwijana jest współpraca z organizacjami międzynarodowymi. Coraz więcej uwagi poświęca się wprowadzaniu i stosowaniu najnowszych technologii informatycznych, stosowaniu obiegu dokumentów bez użycia papieru, innowacjom mającym na celu zapewnienie "ekologicznego transportu" itp.

Podczas sesji zatwierdzono przystąpienie Republiki Korei do Umowy o międzynarodowym przewozie pasażerskim (SMPS) i Umowy o międzynarodowym przewozie kolejami towarów (SMGS). Zatwierdzono sprawozdanie z działalności OSJD za lata 2021 i 2022 oraz Program Pracy na rok 2024, Kompleksowe Plany Poprawy Transportu i Rozwoju Kolejowych Korytarzy Transportowych OSŻD nr 1 - 13 do 2030 r. Podjęto decyzję o kontynuowaniu prac nad umowami i dokumentami mającymi na celu poprawę międzynarodowych połączeń kolejowych i multimodalnych. Ponadto zatwierdzono szereg dokumentów wymaganych do praktycznych działań Akademii OSŻD.

Akademia OSŻD została utworzona podczas 47. spotkania ministerialnego państw członkowskich OSJD, które odbyło się w czerwcu 2019 r. Działania Akademii OSŻD są prowadzone na rzecz członków OSŻD i mają na celu: osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju transportu kolejowego; poszerzanie wiedzy technicznej, prawnej i ekonomicznej w transporcie kolejowym; podnoszenie poziomu zawodowego i umiejętności personelu w zakresie organizacji transportu kolejowego, w tym z udziałem innych rodzajów transportu; współpracę z organami międzynarodowymi.

Konferencja Ministrów OSŻD zapoznała się z programem i planami pracy OSŻD na lata 2021 i 2022 oraz zatwierdziła sprawozdania z działalności OSŻD za lata 2021 i 2022, sprawozdania Komisji Rewizyjnej za lata 2021 i 2022 oraz budżet Komitetu OSŻD (wstępny - na 2024 r. i ostateczny - na 2023 r.), program prac OSŻD na 2024 r. i kolejne lata w zakresie polityki transportowej, strategii rozwoju, prawa transportowego, szkoleń zawodowych w transporcie kolejowym i sekcji ogólnej. Rozważając kwestię płatności składek członkowskich, biorąc pod uwagę terminowe opłacanie bieżących składek członkowskich i stopniowe regulowanie zaległości, postanowiono przywrócić prawo głosu we wszystkich organach OSŻD dla członka OSŻD Republiki Mołdawii.

Kolejne spotkanie ministerialne OSŻD odbędzie się w czerwcu 2024 r. na Węgrzech.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Kredyt EBI w wysokości 50 mln euro na nowy terminal zbożowy w porcie Warna nad Morzem Czarnym Kredyt EBI w wysokości 50 mln euro na nowy terminal zbożowy w porcie Warna nad Morzem Czarnym
Następny artykuł PKP Intercity odbiera kolejne sześć FLIRTÓW PKP Intercity odbiera kolejne sześć FLIRTÓW