Kolej źródłem natchnienia dla pisarzy

Kolej źródłem natchnienia dla pisarzy

03 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Pisarza chcemy przypomnieć, że kolej dla wielu pisarzy stanowiła i wciąż stanowi jedyne w swoim rodzaju źródło natchnienia.

Kolej źródłem natchnienia dla pisarzy
Fot. Dominik Skudlarski

Wystarczy wspomnieć Władysława Reymonta, który (mimo wypadku kolejowego) lubił opisywać prowincjonalne stacje kolejowe. Melchior Wańkowicz „rysował” Centralny Okręg Przemysłowy przed wojną i robił to w sposób bardzo inspirujący. Zabawnych chwil dostarczy z pewnością lektura „wytycznych” dotyczących zachowania w pociągu, o których można przeczytać w tomiku „Królik i oceany”. Pociąg i stacja kolejowa był głównym motywem cyklu nowel „Demon ruchu” , który przyniósł sławę Stefanowi Grabińskiemu, twórcy horroru kolejowego, określanego często jako polski Edgar Allan Poe.

Z kolei od niespełna trzech lat, znany pisarz, Andrzej Ziemiański prowadzi blog o kolei. Jego zainteresowania skupiły się w szczególności na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Kolej jest też w wierszach  pasażera Szybkiej Kolei Miejskiej  - Piotra Goszczyckiego, warszawiaka, na co dzień mistrza piekarnictwa, od święta – pisarza i poety.

Oto jeden z jego wierszy poświęconych kolei:

Zamieniłem szansę obserwatora
na surowe jabłko pozytywnej strawy
obdarowany wyglądałem na dworzec
na szybkie kolejki pełne zmęczenia miasta

wyjęłaś mi cichą nadzieję na popołudnie bez tłumu

Odepchnąłem ją jak prawdę o smutku
zamykając wszystko w puszce melancholii

i odszedłem w stronę czekającego pociągu  z ulotką o zmianach w kursowaniu komunikacji  obdarowany słuchałem zapowiedzi  szybkiego ukojenia w cieple siedzenia.