Transport miejski Kraków: nocne tramwaje pod kontrolą

Kraków: nocne tramwaje pod kontrolą

27 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już po raz kolejny Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wraz ze Strażą Miejską i Policją przeprowadziły akcję, której celem jest troska o bezpieczeństwo pasażerów podróżujących nocnymi liniami tramwajowymi.

Kraków: nocne tramwaje pod kontrolą
Fot. M.Wojtaszek, ZIKiT Kraków

Akcja „Bezpieczny powrót” została przeprowadzona w nocy z piątku na sobotę (22-23 lutego) w dwóch liniach: nr 69 kursującej z Nowego Bieżanowa do Krowodrzy Górki oraz w linii nr 64 kursującej z Placu Centralnego do Bronowic Małych. Służby porządkowe zwracały uwagę przede wszystkim na zakłócanie spokoju, agresywne zachowania oraz spożywanie alkoholu w pojazdach i na przystankach komunikacji miejskiej. Warto także zaznaczyć, że w akcji wzięli udział kontrolerzy biletów.

Efektem przeprowadzonych działań było wystawienie przez służby porządkowe 21 mandatów, skierowanie jednego wniosku do sądu oraz 18 pouczeń. Interwencje  służb najczęściej dotyczyły  zakłócania spokoju i porządku publicznego, spożywania alkoholu i palenia tytoniu na przystankach lub w tramwajach.

Warto przypomnieć, że akcja „Bezpieczny powrót” organizowana jest od 2007 roku. Jej celem jest troska o to, aby pasażerowie mogli bezpiecznie podróżować krakowskimi tramwajami i autobusami, szczególnie w godzinach nocnych.

Pomysł jak skutecznie chronić pasażerów jest prosty. W środku wybranego tramwaju czy autobusu podróżuje inspektor MPK w cywilnym ubraniu i obserwuje wszystko, co dzieje się w środku pojazdu. Gdy zauważy jakiekolwiek zachowanie, które zagraża bezpieczeństwu lub komfortowi podróżujących natychmiast dzwoni do strażników miejskich lub patrolu policji, którzy jadą swoim radiowozem w bliskiej odległości kontrolowanego tramwaju lub autobusu. Dzięki temu ich reakcja może być natychmiastowa. Osoba pijąca alkohol lub dewastująca pojazd nie ma szans na to, aby uciec. Po wskazaniu przez inspektora MPK, zostanie ona przez funkcjonariuszy wyprowadzona z pojazdu komunikacji, tak, aby nie powodować opóźnień w ruchu, a następnie przekazana policji.

Najważniejsze w całym przedsięwzięciu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pasażerów, którzy w razie zagrożenia będą mogli liczyć na natychmiastową interwencję służb porządkowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Błędy dyżurnych przyczyną katastrofy pod Szczekocinami Błędy dyżurnych przyczyną katastrofy pod Szczekocinami
Następny artykuł Oferta Kolei Śląskich dla narciarzy Oferta Kolei Śląskich dla narciarzy