Gdyński BCT z certyfikatem zarządzania energią

Gdyński BCT z certyfikatem zarządzania energią

10 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni otrzymał certyfikat ISO 50001:2011 potwierdzający wdrożenie w BCT systemu zarządzania energią. To zwieńczenie wielomiesięcznych przygotowań i prac prowadzonych przez specjalnie do tego powołany Zespół ds. wdrożenia i utrzymania Systemu Zarządzania Energią w BCT.

Gdyński BCT z certyfikatem zarządzania energią
Fot. BCT

Zespół ds. wdrożenia i utrzymania Systemu Zarządzania Energią w BCT w ostatnich miesiącach roku 2013 przeprowadził przegląd firmy w aspekcie wydatkowania energii w terminalu. Pozwoliło to określić trendy obecnego zużycia energii, związanych z tym kosztów oraz ustalić plany poprawy efektywności energetycznej. Zgromadzono i przeanalizowano niezbędne informacje o zużyciu energii elektrycznej, cieplnej i paliw oraz zidentyfikowano najbardziej energochłonne procesy. Powyższe dane stały się podstawą do wyznaczenia miarodajnych celów i zadań na następne lata.

– Przygotowania do wdrożenia systemu zarządzania energią w BCT trwały przeszło pół roku. Zaangażowani zostali wszyscy pracownicy naszej firmy – od najwyższego kierownictwa po pracowników fizycznych, łącznie z podwykonawcami. Przeprowadzono liczne szkolenia z zakresu możliwości doskonalenia efektów działalności energetycznej w celu uzyskania przez pracowników odpowiednich kompetencji. Wiemy, że jesteśmy na początku drogi, a na efekty i poprawę wyniku energetycznego musimy jeszcze poczekać co najmniej rok – powiedział Edward Bratnikow, kierownik Działu Jakości, Bezpieczeństwa i BHP w BCT.

Instytucją certyfikującą było po raz kolejny Lloyd’s Register LRQA działająca w imieniu LRQA Sveringe AB, która certyfikowała BCT także w zakresie pozostałych posiadanych norm ISO – związanych z jakością (ISO 9001), środowiskiem (ISO 14001) oraz bezpieczeństwem żywności (ISO22000).

– Zarządzanie energią jest obecnie jednym z najbardziej podstawowych obszarów zainteresowania firm we wszystkich sektorach przemysłu – potwierdza Leszek Sitkowski, dyrektor biura LRQA w Polsce. – Mimo to BCT wdrażając ISO 50001 znalazło się w awangardzie firm polskich posiadających ten certyfikat. Sam proces, dzięki dobremu przygotowaniu merytorycznemu firmy, przebiegł bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Dzięki starannemu audytowi wewnętrznemu, akcji informacyjnej przeprowadzonej wśród załogi oraz jej zaangażowaniu i wysokiej świadomości korzyści jakie przyniesie firmie wprowadzenie normy ISO 50001 na początku roku 2014 uruchomiony został nowy system zarządzania energią. Zwieńczeniem całego procesu był audyt zewnętrzny przeprowadzony przez firmę certyfikującą oraz certyfikacja BCT w zakresie zarządzania energią ISO 50001:2011.

– Z naszego punktu widzenia to niezbędny krok do utrzymania wysokiej konkurencyjności terminala – stwierdził Krzysztof Szymborski, prezes BCT – Wprowadzenie nowego standardu energetycznego pozwala na systematyczne, bardzo wszechstronne i kompletne nadzorowanie operacji pod względem energochłonności, przy tym wdraża procesy nieustającej optymalizacji jej zużycia. Z naszych analiz wiemy, że takie działanie przede wszystkim przynosi oszczędności, ale także wspiera nasze wysiłki w kierunku poszanowania środowiska naturalnego.

BCT jest pierwszym polskim terminalem kontenerowym, który uzyskał certyfikat ISO 50001:2011. W najbliższym czasie terminal przejdzie kompleksowy audyt obejmujący połączone systemy zarządzania posiadane przez BCT – zarządzanie jakością (ISO 9001), środowiskiem (ISO 14001) oraz energią (ISO 50001).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Pociągi na Opolszczyźnie pojadą szybciej Pociągi na Opolszczyźnie pojadą szybciej
Następny artykuł Powrót pociągów KM na Lotnisko Chopina Powrót pociągów KM na Lotnisko Chopina