Pierwszy wycieczkowiec w sezonie 2020, EUROPA 2- najwyższa jakość w Porcie Gdynia

Pierwszy wycieczkowiec w sezonie 2020, EUROPA 2- najwyższa jakość w Porcie Gdynia

11 września 2020 | Źródło: Port Gdynia
PODZIEL SIĘ

Do Portu Gdynia zawitał pierwszy w tym roku wycieczkowiec, który tradycyjnie zacumował przy nabrzeżu Francuskim. Jednostkę z nabrzeża Pilotowego można podziwiać do godz. 17:00 lub za pomocą kamery online można zobaczyć majestatyczne wypłynięcie.

Fot. Port Gdynia

Statek powstał w maju 2013 roku we francuskiej stoczni STX France, Saint-Nazaire. Kosztował 360 milionów Euro. Ma największą wśród wycieczkowców przestrzeń (kubaturę) na jednego pasażera 83 jednostek pojemności brutto. W 251 kabinach, wszystkie z balkonami, posiada 514 dolnych łóżek. Od wejścia do eksploatacji do dnia dzisiejszego jest najwyżej notowanym statkiem wycieczkowym według Berlitz Guide to Cruising & Cruise Ships, który co roku ocenia wszystkie wycieczkowce w 5 kategoriach: wyposażenie statku, obsługa pasażerów, jakości posiłków, program artystyczny i wycieczki lądowe. Na statku znajduje się kolekcja 890 obrazów znanych malarzy.

Jednak istotniejsza jest troska o środowisko. Europa 2 jest pierwszym wycieczkowcem wyposażonym w katalizator SCR (selective catalytic reduction). Roztwór mocznika jest dozowany w odpowiednich ilościach do strumienia gorących spalin. Pod wpływem wysokiej temperatury gazów wydechowych mocznik rozkłada się na amoniak i dwutlenek węgla. Następnie amoniak reaguje z tlenkami azotu tworząc wolny azot i parę wodną. W rezultacie emisja tlenków azotu jest redukowana o 95%, a emisja siarki o 75%.

To pierwsza jednostka która zawinęła do Portu Gdynia od momentu pojawienia się w Polsce koronawirusa. Pasażerów schodzących na ląd obowiązują normy sanitarne przyjęte przez rząd RP, a na pokładzie wycieczkowca normy ustanowione przez armatora.

Na świecie armatorzy rozpoczęli rejsy nieco wcześniej.  Pierwszym armatorem, który wznowił rejsy był norweski armator Hurtigruten AS. 17 czerwca statek Finnmarken wypłynął z 200 pasażerami z Bergen do Kirkenes. Z kolei 20 czerwca mały wycieczkowiec SeaDream I norweskiego armatora SeaDream Yacht Club wyruszył z Oslo w 7-dniowy rejs do Tromso, zawijając po drodze do Bergen, Olden, Geiranger, Ålesund, Flåm, Rosendal i Skagen w Danii. Sześć dni później Fridjof Nansen (Hurtigruten AS) wypłynął z Hamburga w rejs na fiordy norweskie bez zawijania do portów. W lipcu rejsy wznowili inni armatorzy Paul Gauguin Cruises, Dream Cruises, Compagnie du Ponant, TUI Cruises i American Cruise Lines. Z kolei Roald Amundsen (Hurtigruten AS) rozpoczął 7 lipca wycieczki z Tromso na Spitsbergen.

Fot. Port Gdynia

Oto lista armatorów, którzy obecnie są aktywni:

  • na Morzu Śródziemnym: Costa Cruises (2 statki), MSC Cruises (2 statki), TUI Cruises (1 statek), Compagnie du Ponant (3 statki) i CroisiEurope (1statek)
  • na Morzu Bałtyckim: Hapag-Lloyd Cruises (2 statki) i TUI Cruises (2 statki)
  • na Pacyfiku: Aranui Cruises (1 statek) i Paul Gauguin Cruises (1 statek).

"Armatorzy oferują niskie ceny i gwarancję zwrotu kosztów w przypadku przerwania rejsu z powodu koronowirusa. Pocieszeniem dla armatorów jest duża ilość rezerwacji wycieczek w 2021 roku" – komentuje Mieczysław Amielańczyk – kapitan statków pasażerskich.